headline

Proč plísně vznikají?

Vlhkost v domě 

  • Za zvýšenou vlhkost a výskyt plísní v domácnosti mohou buď stavební závady, nebo špatné využívání daného prostoru.
  • Vždy je potřeba najít hlavní příčinu jejich vzniku a odstranit ji.

Místa výskytu plísní

  • Plíseň se vyskytuje tam, kde má ideální podmínky pro své další šíření. Tedy tam, kde vlhkost ulpívá zejména na vnitřním povrchu zdi.
  • S plísní se můžeme setkat v každém bytě či domě.
  • Často jsou to místnosti, kde se suší prádlo nebo se provádí jiné činnosti spojené se zvýšeným odpařováním vody.
 
 
 
  • Plísně se objevují především v prostorách, kde není zajištěna správná cirkulace vzduchu či není dokonalý odvod vodních par (např. koupelny, kuchyně...).

Na plísně však narazíme na místech, kde bychom je nečekali.

  • V malých bytech, které užívá více osob najdeme plísně v dětských pokojích za skříněmi, na zdi za postelemi  přistavěnými v těsné blízkosti stěny i u podlahy.
  • Pokud bydlíme pod střechou můžeme najít plísně na stropu i na dalších místech v našich domácnostech.
 

Vliv na rozvoj plísní může mít řadu příčin

Stavební závady

Nejčastější stavební závadou je zatékání, jež je způsobené trhlinami ve střešních prostorách či netěsností v okolí oken. Problémy působí také vzlínání vody ze špatně izolovaných sklepních prostor.

Vlhkost v domě

 

Tepelné mosty

Zvýšenou vlhkost mohou způsobit i tzv. tepelné mosty vznikající vlivem snížení tepelně-izolačních vlastností obvodové konstrukce domu, kdy vlhkost narůstá postupně. Naopak jednorázový a velký přísun vody pak mohou způsobit různé havárie vodovodního potrubí. KLINOSAN může pomoci ve starých budovách tím, že se absorbcí vody zahřívá a nedochází tak k výskytu plísní na studeném povrchu zdí.

 
 

Odstranění vlhkosti

Odvlhčení budov

Zejména u starších domů je nutné zabránit vzlínání spodní vody do zdiva odvlhčením budov. Ne vždy je však dodatečné izolování domů možné, zejména pokud je stavba zapuštěna částečně v terénu. Také odkopání zdí a přidání nopkové folie není vždy realizovatelné. Neznamená to však, že jde o neřešitelný úkol. Můžeme využít injektáže zdiva, elektroosmózu, nebo sanaci omítek v postižených místech. Odstranění stavebních příčin však není 100% zárukou, že se s plísní v domácnosti již nesetkáte. KLINOSAN Vám pomůže výrazně omezit jejich výskyt.

Zateplení zdiva

Zateplení zdiva může pomoci vyřešit problém s přítomností tepelných mostů.
Díky zateplení budovy se zvýší povrchové teploty stěn, a tím se sníží i riziko vzniku plísní, které se však i nadále mohou v interiéru vyskytovat.
Domy jsou za pomoci moderních stavebních technologií dokonale utěsněné. Výměna starých oken za plastová zamezí úniku tepla. Zateplení fasády budovy sníží náklady na vytápění. Úspora tepla jdoucí ruku v ruce s perfektním utěsněním oken, však dům tepelně uzavírá, a ten se tak stává ideálním místem pro růst plísní. Zateplení budov také nevyřeší problém v hůře odvětrávaných prostorech, nebo prostorech s vyšší vlhkostí vzduchu (koupelny a kuchyně).Vytápění a větrání

Plíseň může vzniknout i v závislosti na našem působení, a to například jako důsledek špatného a nárazového vytápění prostor a nedostatečného větrání míst se zvýšenou koncentrací vlhka, jako jsou kuchyně a koupelny.

Jejich výskytu můžeme zabránit buď zvýšením teploty zdí, aby nedocházelo ke kondenzaci par, nebo snížením vzdušné vlhkosti – tedy větráním.

Vzdušná vlhkost v interiéru se běžně pohybuje mezi 40-60 % . Vysokou vzdušnou vlhkost však můžete alespoň snížit intenzivním větráním několikrát denně.  KLINOSAN je však díky svým vlastnostem ideálním řešením do špatně větraných prostor se zvýšenou vlhkostí..

plíseň koupelna

 

Objednat klinosan Kdy použít Klinosan

Chcete odstranit příčiny vzniku plísní?

Řekněte nám více o vašem problému

Napište nám svůj dotaz, rádi Vám poradíme jak zatočit s plísní!
Jsme specialisté na produkty a technologie pro sanaci vlhkého zdiva a hydroizolace.
Výrobce a garant Klinosanu: RealSan Group s.r.o.

  • tech. poradenství: +420 602 437 536
  • řešení objednávek: +420 485 246 501