plisen v dome 05 uvod

Vlhkost v domě

Jak nedostatečná, tak i nadměrná vlhkost v domě, může způsobovat řadu problémů jeho obyvatelům.

 

Klíček ke zdravému životnímu prostředí je udržení optimální hladiny jak vzdušné vlhkosti, tak i teploty obývaných prostor. Ideální rozmezí vzdšné vlhkosti v domě se pohybuje mezi 45 – 65 %.

 

vlhkost-v-dome-01

 

Nízká vlhkost vzduchu v domě

vlhkost-v-dome-05

Pokud je úroveň vzdušné vlhkosti nižší, než jsou doporučované hodnoty, dochází k vysychání sliznic horních cest dýchacích, následně se objevují záněty nosohltanu, onemocnění horních i dolních cest dýchacích a u dětí pak také často laryngitida. Dochází k vysušování pokožky, praskání rtů, trpíme pálením očí.

Častým projevem nízké vlhkosti vzduchu je také pocit únavy. V případě nízké vlhkosti v domě je však náprava poměrně jednoduchá. Pokud v místnostech sušíme prádlo, vaříme, máme hodně živých rostlin, tak stačí ve většině případů jen přidat v zimě vlhký ručník na radiátor, případně pořídit zvlhčovač vzduchu. Větší problémy nám však přináší opačná situace – tedy vysoká vzdušná vlhkost.

 

Nadměrná vlhkost v domě

pvlhkost-v-dome-03

Vysoká vlhkost v domě může způsobit obrovské škody na majetku i na zdraví obyvatel. Nejsou to jen ztráty způsobené znehodnocením vnitřního vybavení, nábytku a oblečení. Přináší totiž především vysoká zdravotní rizika, která souvisí s výskytem plísní v takto postižených domech. Na vině této zvýšené vlhkosti v domě mohou být jak stavební závady, tak špatné využívání obytného prostoru.

Pokud zjistíme, že se nám začínají rosit v zimě okenní tabule, na zdech koupelny se nám sráží vzdušná vlhkost, nebo začneme cítit zatuchlinu, je potřeba bezprostředně po objevení těchto projevů více intenzivně větrat (nejlépe průvanem několikrát denně), zvýšit teplotu v místnosti a zahájit hledání bezprostředních příčin zvýšené vlhkosti v domě.

 

Stavební závady

Ve vlhčím prostředí se především v zimních obdobích daří výskytu a růstu plísní. V případě, že jsou hlavním viníkem stavební závady, je potřeba je co nejdříve odstranit.

 Zvýšenou vlhkost v domě, vám však také může také pomoci upravit 100% přírodní produkt Klinosan. Tento produkt je díky svému složení účinným pomocníkem řešení plísní bez chemie. Dobře funguje v prostorech s vyšší relativní (vzdušnou) vlhkostí, protože na sebe dokáže navázat vodu v množství více než 30% své hmotnosti a při snížení relativní vlhkosti ji opět uvolnit, aniž by se tím KLINOSAN jakkoliv znehodnocoval. Při styku s vlhkostí dochází v produktu KLINOSAN k izotermické reakci, což znamená, že se při styku s vlhkostí zahřeje. Zabrání tak kondenzaci vlhkosti na povrchu stěn. Jelikož zkondenzovaná vlhkost na stěnách je základním předpokladem pro to, aby se mohla začít tvořit plíseň, tak použitím tohoto produktu její výsky dokážete eliminovat. Ve chvíli, kdy ke kondenzaci (zkapalnění) vzdušné vlhkosti nemůže na stěně dojít (protože kdykoliv se vlhkost dostane ke KLINOSANU, zahřeje se a zvýší tak teplotu na povrchu), nemohou ani vzniknout plísně a proto KLINOSAN opravdu trvale a bez chemie ochrání stěny proti plísním i dalším negativním projevům vlhkosti v domě.

 

vlhkost-v-dome-04

 

 

Objednat Klinosan Více informací o Klinosanu

Řekněte nám více o vašem problému

Napište nám svůj dotaz, rádi Vám poradíme jak zatočit s plísní!
Jsme specialisté na produkty a technologie pro sanaci vlhkého zdiva a hydroizolace.
Výrobce a garant Klinosanu: RealSan Group SE

  • info@realsan.cz