headline

PLÍSEŇ VE SKLEPĚ

Ideální podmínky pro vznik plísní ve sklepě

Vlhko, tma a chlad jsou sice ideální podmínky pro uskladnění brambor, ale čeho je moc, toho je občas příliš. Vlhkost a chlad se totiž kamarádí také s plísněmi a z nich už takovou radost nemáme. Jak tedy tento problém vyřešit?

Záleží však na tom, jaký sklep máme a k jakému účelu jej využíváme. Pokud pouze k uskladnění ovoce a zeleniny, tak nám nadměrná vlhkost asi příliš nevadí. V ideálním případě nám s mírným odvětráváním vlhkosti pomůže odvětrávací otvor s mřížkou pod stropem sklepa.

klinosan-brambory-sklep

 

Jak ve sklepě zamezit rozvoji plísní


klinosan-sklep-dílna

Po spotřebování uskladněné úrody je však potřeba nechat sklep pořádně vyvětrat, a to nejlépe až do podzimu, než uskladníme novou úrodu na zimu.
Abychom zamezili nežádoucímu rozvoji plísní, je potřeba častěji sklep vybílit vápnem, případně ještě před uskladněním nové úrody pořádně vysířit.

Pokud však sklep využíváte i k jiným účelům, například jako dílnu, nebo prostor pro uskladnění sezónních věcí (například lyží, lehátek, stanů atd...) tak vám vlhký sklep způsobí řadu starostí s plísněmi. Plísně v takovémto sklepě způsobují nejen zatuchnutí uložených předmětů, mohou také tyto uskladněné rodinné poklady zcela zničit.

Pokud máte plíseň ve sklepě a současně nadměrnou vlhkost, je především potřeba odhalit hlavní příčinu.

 

Vzlínající spodní voda

Ve starých domech bývala přebytečná vzlínající spodní voda jímána do studní nebo studánek, což sice zamezí jejímu rozlití po podlaze sklepa, ale díky nim se v těchto uzavřených prostorech udržuje vysoká hodnota vzdušné vlhkosti.

Také zcela chybějící nebo nedostatečná hydroizolace starých domů způsobuje nemalé problémy. Pokud je navíc sklep zasazen výrazně pod úroveň okolního terénu, nebo pokud je sklep umístěn ve svahu, je při špatné izolaci proti vodě na problém s vlhkostí a plísní zaděláno. V těchto případech nám totiž nepomůže ani známé odkopnutí okolního terénu s použitím nopové folie.

Na trhu je dnes řada odvlhčovačů a ventilačních zařízení pro odsávání vlhkého vzduchu ze sklepů, ale často jde o finančně nákladné řešení nejen s ohledem na pořizovací cenu, ale také měsíční náklady na provoz vysoušečů a podobných zařízení jsou nemalé. Navíc ne vždy toto řešení odstraní problém s plísní ve vašem sklepě. Podívejte se na porovnání jednotlivých řešení

klinosan-voda-podzemí

 

Vysoká vlhkost vzduchu a špatné odvětrávání

klinosan-vlhkost-sklep

Pokud zjistíme, že za problémy s vlhkostí a výskytem plísně ve sklepě nestojí špatná hydroizolace budovy, ale vysoká vlhkost vzduchu, nedostatečné odvětrání a současně nízká teplota, může Vám pomoci ve Vašem boji s plísní a vlhkostí Klinosan.

Chcete vědět jak Klinosan funguje? Tento ekologický a 100% přírodní produkt dokáže navázat vodu v množství více než 30% své hmotnosti a při snížení relativní vlhkosti ji opět uvolnit, aniž by se tím KLINOSAN jakkoliv znehodnocoval.

Při styku s vlhkostí dochází v klinoptilolitu a tedy i v omítce/stěrce KLINOSAN k izotermické reakci, což znamená, že se KLINOSAN při styku s vlhkostí zahřeje. Zabrání tak kondenzaci vlhkosti na povrchu stěn. Více rad a informací naleznete na stránkách produktu.

 

 

 

Objednat Klinosan Více informací o Klinosanu

Řekněte nám více o vašem problému

Napište nám svůj dotaz, rádi Vám poradíme jak zatočit s plísní!
Jsme specialisté na produkty a technologie pro sanaci vlhkého zdiva a hydroizolace.
Výrobce a garant Klinosanu: RealSan Group s.r.o.

  • tech. poradenství: +420 602 437 536
  • řešení objednávek: +420 485 246 501