plisen v dome 05 uvod

PLÍSEŇ v koupelně

Největším problémem každé koupelny je vlhkost

 

Vlhkost v koupelně podporuje vznik a růst plísní.

Plíseň v koupelnách se vyskytuje nejčastěji ve spárách kolem vany, na špatně dostupných místech ve sprchových koutech, v rozích místnosti a na stropě nad vanou nebo sprchovým koutem

 

plisen v koupelne 01

 

Jak účinně řešit rozvoj plísní v těchto tmavých a vlhkých prostorech?

plisen v koupelne 02

Víme, že v boji proti plísni je nejúčinnější prevencí aktivní odvětrání. Někteří odborníci radí preventivně zavírat dveře koupelny, aby se nám v bytě nezvyšovala celková vlhkost vzduchu.

Co však dělat v situaci, kdy dveře jsou jedinou možností, jak koupelnu odvětrat? Tento problém znají především majitelé koupelen v panelových a bytových domech.

Zavření dveří možná zabrání přesunu vlhkosti z koupelny do dalších obytných místností, ale v samotné koupelně jsme právě uzavřeli vlhkost a spóry plísní do naprosto dokonalého inkubátoru s ideálními podmínkami pro jejich růst.

 

Plíseň dokáže ve spárách proniknout do hloubky.

plisen v koupelne 03

S plísněmi v rozích van a sprchových koutů si většinou dokážeme poradit použitím desinfekčních a fungicidních přípravků. Horší je ovšem problém se spárami mezi obkladovými dlaždicemi nebo na podlaze.

Tyto spáry jsou pórovitější a plísně se v nich zabydlí snadněji. Vlhkost pronikne do spáry a na chladnější stěně pod ní se vysráží. Tato vysrážená vlhkost následně vytváří ideální prostředí pro růst plísní.

Plíseň dokáže ve spárách proniknout do hloubky a velmi obtížně se trvale odstraňuje. Proto je vhodnější v koupelnách používat pro spárování spíše transparentní silikony.

 

Koupelna je problémovým místem pro vznik plísní.

 

Velmi problematické bývají v koupelnách především stropní rohy koupelen, kam již obklad ve většině případů nesahá a vlhkost se sráží přímo na omítkách, do kterých pak vsakuje, špatně odvětrává a opět vytváří ideální podmínky pro výskyt plísní. S řešením tohoto problému Vám pomůže například Klinosan.

Materiál, z kterého se stěrka určená pro vlhké prostory skládá, dokáže navázat vodu v množství více než 30% své hmotnosti a při snížení relativní vlhkosti ji opět uvolnit, aniž by se tím KLINOSAN jakkoliv znehodnocoval. Při styku s vlhkostí dochází v klinoptilolitu a tedy i v omítce/stěrce KLINOSAN k izotermické reakci, což znamená, že se KLINOSAN při styku s vlhkostí zahřeje. Zabrání tak kondenzaci vlhkosti na povrchu stěn.

 

 

plisen v koupelne 04

 

 

Jak tedy vlastně přesně funguje KLINOSAN proti plísni v koupelně?

plisen v koupelne 05

Jak jsme si již říkali, zkondenzovaná vlhkost na stěnách je základním předpokladem pro to, aby se mohla začít tvořit plíseň. Ve chvíli, kdy ke kondenzaci (zkapalnění) vzdušné vlhkosti nemůže na stěně dojít (protože kdykoliv se vlhkost dostane ke KLINOSANU, zahřeje se a zvýší tak teplotu na povrchu), nemohou tedy v koupelně vzniknout plísně a KLINOSAN je opravdu trvale ochrání stěny proti plísním.

Podívejte se na rady, jak tento problém trvale a ekologicky vyřešit i ve vaší koupelně. Více o Klinosanu

 
 

Objednat Klinosan Více informací o Klinosanu

Řekněte nám více o vašem problému

Napište nám svůj dotaz, rádi Vám poradíme jak zatočit s plísní!
Jsme specialisté na produkty a technologie pro sanaci vlhkého zdiva a hydroizolace.
Výrobce a garant Klinosanu: RealSan Group s.r.o.

  • tech. poradenství: +420 602 437 536
  • řešení objednávek: +420 485 246 501